تبلیغات
«مارال» - شرح خطبه نهروان

«مارال»
 
دستهایی که عمل می کنند مقدس تر از لبهایی است که دعا می کنند. (کوروش کبیر)

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 آذر 1393 توسط منصوره خطیبی

خطبه امیرالمؤمنین علیه السّلام بعد از جنگ نهروان
خطبه امیرالمؤمنین علیه السّلام پس از جنگ نهروان

و مخالفت اشعث بن قیس با آنحضرت

 

حضرت‌ أمیرالمؤمنین‌ علیه‌ السّلام‌ امّت‌ را بر محور عزّت‌ و شرف‌ و ایمان‌ حركت‌ میداد، و طبق‌ خبر رسول‌ خدا صلّی‌ الله‌ علیه‌ و آله‌ و سلّم‌ با ناكثین‌ و قاسطین‌ و مارقین‌ نبرد نمود. مردم‌ كوفه‌ آن‌ حضرت‌ را بسیار آزار میدادند، و از اطاعت‌ سرپیچی‌ میكردند؛ و در تجهیز لشكر و حضور در صحنة‌ نبرد كوتاهی‌ می‌نمودند، و استراحت‌ در خانه‌های‌ خود را با اهل‌ و عیال‌ بر جهاد در راه‌ خدا مقدّم‌ می‌شمردند، و هزاران‌ اشكال‌ و ایراد به‌ آن‌ حضرت‌ داشتند. و هر یك‌ برای‌ خود رأیی‌ و سلیقه‌ای‌ انتخاب‌ نموده‌ و در مقابل‌ اوامر آن‌ حضرت‌ اظهار انانیّت‌ و شخصیّت‌ می‌نمودند؛ و آن‌ امام‌ قائم‌ به‌ حقّ و حاكم‌ به‌ عدل‌ و دلسوز بر رعیّت‌ و دعوت‌ كنندة‌ به‌ خدا را خسته‌ و فرسوده‌ و ملول‌ و از زندگانی‌ سیر كردند.

در كتاب‌ «الغارات‌» با سند متّصل‌ خود از أبی‌الوَدّاك‌ روایت‌ میكند كه‌ چون‌ حضرت‌ أمیرالمؤمنین‌ علیه‌ السّلام‌ از جنگ‌ با خوارج‌ نهروان‌ فارغ‌ شدند، در نهروان‌ به‌ خطبه‌ پرداخته‌ و پس‌ از حمد و ثنای‌ خداوند به‌ آنطوریكه‌ بایستة‌ اوست‌، چنین‌ فرمودند:

 امّا بعد، خداوند عزّوجلّ با شما به‌ رحمت‌ و نیكوئی‌ رفتار نمود و به‌ طریق‌ نیكو شما را نصرتِ با عزّت‌ و شرف‌ عنایت‌ فرمود؛ پس‌ در این‌ حال‌ كه‌ این‌ غائلة‌ هائله‌ از بین‌ رفته‌ و مخالفین‌ داخلی‌ منكوب‌ شده‌اند، فوراً حركت‌ كنید بسوی‌ دشمنان‌ خودتان‌ از اهل‌ شام‌ و تتمّة‌ جنگ‌ صفّین‌ را خاتمه‌ دهید و قبل‌ از آنكه‌ دشمن‌ مجال‌ و فرصتی‌ بیابد، معاویه‌ را كه‌ دشمن‌ سرسخت‌ اسلام‌ بوده‌ و از هتك‌ حُرُمات‌ خدا بهیچوجه‌ خودداری‌ نمی‌كند از پای‌ درآورید و این‌ دشمنان‌ خارجی‌ خود را سركوب‌ و منكوب‌ نمائید.

أشعث‌ بن‌ قَیس‌ برخاست‌ و با جملاتی‌ سرد مردم‌ را به‌ بازگشت‌ به‌ منازل‌ خود و استراحت‌، به‌ چنین‌ عبارتی‌ دعوت‌ كرد:

 یَا أَمِیرَالْمُؤْمِنِینَ! نَفِدَتْ نِبَالُنَا، وَ كَلَّتْ سُیُوفُنَا، وَ نَصَلَتْ أَسِنَّةُ رِمَاحِنَا وَ عَادَ أَكْثَرُهَا قِصَدًا.

 ارْجِعْ بِنَا إلَی‌ مِصْرِنَا نَسْتَعِدَّ بِأَحْسَنِ عُدَّتِنَا، وَ لَعَلَّ أَمِیرَالْمُؤْمِنِینَ یَزِیدُ فِی‌ عِدَّتِنَا عِدَّةَ مَنْ هَلَكَ مِنَّا، فَإنَّهُ أَقْوَی‌ لَنَا عَلَی‌ عَدُوِّنَا.

 وَ كَانَ الَّذِی‌ وَلِیَ كَلاَ مَ النَّاسِ یَوْمَئِذٍ الاْ شْعَثَ بْنَ قَیْسٍ.

 «ای‌ أمیرالمؤمنین‌! تیرهای‌ ما همه‌ تمام‌ شده‌ است‌، و شمشیرهای‌ ما از كار افتاده‌، و سرهای‌ نیزه‌ها و پیكان‌های‌ نیزه‌ها همه‌ از نیزه‌ها جدا شده‌ و اكثر آنها شكسته‌ شده‌ است‌.

 ما را به‌ شهر خودمان‌ كوفه‌ برگردان‌ تا به‌ بهترین‌ تجهیزاتی‌ خود را مجهّز و آماده‌ كنیم‌، و امید است‌ كه‌ أمیرالمؤمنین‌ افرادی‌ را به‌ افراد ما اضافه‌ كنند تا جای‌ افرادی‌ را كه‌ در این‌ جنگ‌ از ما هلاك‌ شده‌اند پُر كند و تدارك‌ به‌ عمل‌ آید، چون‌ این‌ عمل‌ موجب‌ تقویت‌ ما بر دشمن‌ خواهد شد.

 و آن‌ كسی‌ كه‌ در آن‌ روز از طرف‌ مردم‌ سخن‌ می‌گفت‌ و این‌ پیشنهادها را مینمود، أشعث‌ بن‌ قیس‌ بود.»

 و این‌ خبر را طبری‌ نیز در ضمن‌ بیان‌ وقایع‌ سنة‌ سی‌ و هفتم‌ آورده‌ است‌.

و نیز در «الغارات‌» با سند خود از مستظلّ بن‌ حُصَین‌ روایت‌ كرده‌ است‌ كه‌ أمیرالمؤمنین‌ علیه‌ السّلام‌ در ضمن‌ خطبه‌ای‌ فرمود:

 یَا أَهْلَ الْكُوفَةِ! وَ اللَهِ لَتَجِدُنَّ فِی‌ اللَهِ وَ لَتُقَاتِلُنَّ عَلَی‌ طَاعَتِهِ، أَوْ لَیَسُوسَنَّكُمْ قَوْمٌ أَنْتُمْ أَقْرَبُ إلَی‌ الْحَقِّ مِنْهُمْ؛ فَلَیُعَذِّبَنَّكُمْ وَ لَیُعَذِّبَنَّهُمُ اللَهُ.

 «ای‌ اهل‌ كوفه‌! باید همة‌ شما در راه‌ خدا كوشش‌ و جدّیّت‌ كنید و باید در راه‌ اطاعت‌ خدا كارزار كنید، وگرنه‌ قومی‌ بر شما سیادت‌ و ریاست‌ خواهند كرد كه‌ شما در راه‌ حقّ از آنها به‌ حقّ نزدیكتر هستید؛ و بر اساس‌ این‌ إهمال‌ و عدم‌ كارزار، خداوند هم‌ شما و هم‌ آنها را عذاب‌ می‌نماید.»

برچسب ها: دینی و مذهبی،  
.: Weblog Themes By Pichak :.
استخاره آنلاین با قرآن کریم


تعبیر خواب آنلاین


فال حافظ


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • پاتوق سرگرمی
  • فروش بک لینک
  • ضایعات
  •